Борел: Само дијалогот под медијаторство на ЕУ е решение за Србија и Косово

Од:

Земјите членки на ЕУ разговарале за ситуацијата на Западeн Балкан на ниво на министри за надворешни работи, повториле дека само дијалогот под медијаторство на ЕУ е решение, јави дописничката на МИА од Брисел.

Високиот претставник за надворешна политика, Жосеп Борел на прес конференцијата на крајот на министерскиот состанок на ЕУ изјави дека Белград и Приштина треба да се вратат на преговарачка маса во Брисел.

Тензиите на северот на Косово помеѓу Белград и Приштина предизвикаа голема загриженост во ЕУ. Хрватскиот министер за надворешни работи, Гордан Грлиќ Радман утрово предупреди дека ситуацијата во регионот се влошува и дека ЕУ треба да посвети дискусија на оваа тема.

Шефот на европската дипломатија уште еднаш ги повика лидерите да се посветат на дијалогот за нормализација на односите за да избегнат слични тензии како што се случија во последните недели.

-Ситуацијата на границата меѓу Косово и Србија е многу тешка, разговарав со претседателот Вучиќ и премиерот Курти, последните случувања и договорот од 13 септември покажаа дека нашиот ЕУ дијалог е единствениот начин за напредок и ги повикуваме и двајцата да се вратат на ситуација каде дијалогот ќе може да продолжи, изјави Борел денеска.

Би можело да ве интересира

Српската Влада донесе одлука за отворање почесен Конзулат на Северна Македонија во Србија

А1он

Михајловиќ – Бектеши: Унапредување на соработката меѓу Србија и Македонија во енергетиката, во план изградба на гасна интерконекција

А1он

Косово: Награда од 20 илјади евра за тој што ќе помогне во откривањето на тројниот убиец кај Дечане

Ана Ололовска

Почина Милутин Мркоњиќ

Ана Ололовска

Двајца ученици и возач загинаа при пукање кон автобус во Косово

А1он

Вучиќ по средбата со Путин: Добивме неверојатна цена за гасот

А1он