Борел оди за Приштина и Белград во обид да го рестартира диајлогот

Од:

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Јосеп Борел, на крајот на оваа недела ќе ги посети Косово и Србија во обид да го рестартира дијалогот меѓу двете страни, потврди портпаролот на Борел, Питер Стано.

-Целта на оваа мисија е да покаже дека е посветен и да се обиде сѐ што е можно да го олесни дијалогот, рече Стано.

Ова ќе биде прва посета на новиот шеф на европската дипломатија во регионот. Борел прво ќе ја посети Приштина, а потоа Белград.

Дијалогот за нормализирање на односите меѓу двете страни е закочен веќе година и половина поради царините што ги воведе Косово врз српските производи. Европските дипломати се надеваат дека ќе успеат да изнајдат решение со новата косовска Влада за надминување на овој спор, што е предуслов за Белград повторно да се ангажира во преговорите.

Стано ги отфрли шпекулациите дека постојат разлики помеѓу ЕУ и САД околу дијалогот Белград – Приштина поради тоа што не е планирано Борел да се сретне со американскиот претставник задолжен за дијалогот, за време на неговиот престој во Берлин.

-Одблиску работиме со САД на Западен Балкан, затоа што имаме слична агенда, рече Стано. Контактите се постојани се американските партнери, а ако високиот претставник нема време да се сретне со американскиот амбасадор тоа не значи дека нема комуникација помеѓу ЕУ и САД на многу други соодветни нивоа.

Би можело да ве интересира

Брисел: Засега нема разговори за српските општини, таа обврска ја презеде Приштина

А1он

Загинале двајцата српски пилоти чиј авион „Миг-21“ се урна, потврди Министерството за одбрана

А1он

Ветераните на ОВК му порачаа на ЕУЛЕКС дека ќе му одговорат „исто како на Југославија“

Ана Ололовска

ВИДЕО: ЕУЛЕКС упадна во канцелариите на ветераните на ОВК, најавени нови апсења

Ана Ололовска

ВИДЕО: Се урна „Миг 21“ на српската армија, едниот пилот загинал, по другиот се трага

Ана Ололовска

Тачи: Ќе поднесам оставка ако се покрене обвинение од Меѓународниот суд за Косово

Ана Ололовска