Борел: Неприфатливо е нарушувањето на европската енергетска инфраструктура

Од:

Европската унија се сомнева дека оштетувањето на двата подводни гасоводи во Балтичкото Море е саботажа и предупредува дека ќе одговори на нападот врз европската енергетска мрежа, изјави шефот на европската диплоиматија, Жозеп Борел.

dobivaj vesti na viber

-Сите достапни информации укажуваат дека овие протекувања се резултат на намерен чин, рече Борел во името на 27-те земји-членки на ЕУ.

„Секое намерно кршење на европската енергетска инфраструктура е целосно неприфатливо и ќе наиде на силен и единствен одговор“, соопшти Борел.

Сеизмолозите вчера јавија дека експлозии го потресоа Балтичко Море пред да бидат откриени истекувања на двата подводни гасоводи што минуваат од Русија до Германија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Борел: Русија треба да ја финансира обновата на Украина

А1он

Зголемени увозот и извозот на земјоделски производи на ЕУ

А1он

Заобиколувањето на санкциите против Русија ќе биде кривично дело во ЕУ

А1он

ЕУ ја повика Црна Гора да ја прекине блокадата на институциите

А1он

Борел: Ако победи Русија, ќе оди кон следната цел

Србија повторно е единствената во регионот што не ги почитуваше мерките на ЕУ поради Украина

А1он