Болтон смета дека Белград и Приштина можеби се далеку од решавање на нивниот спор

Од:

Поранешниот советник за национална безбедност на САД, Џон Болтон смета дека Белград и Приштина можеби се далеку од решавање на нивниот спор, но дека евентуалниот договор за размена на територии не треба да влијае на ситуацијата во БиХ.

– Што се однесува до Србија и Косово, доколку тие се договорат за размена на територии, во делот на преговорите со кои се решаваат сите нерешени прашања и кои би довеле до економски, дипломатски и слични односи, мислам дека веројатно ќе го поддржиме тоа однадвор, рече тој во интервју за Н1 БиХ.

Но, додава тој, тоа решение не смее да влијае на другите земји во регионот, особено не на Босна.

– Мислам дека треба да разјасниме дека билатералните решенија меѓу Србија и Косово немаат никаков ефект врз Босна, Албанија, Романија, Бугарија или која било трета страна, додаде Болтон, нагласувајќи дека таквите одлуки не можат да значат дека трета страна има право еднострано да бара отцепување.

Болтон истакна дека Белград и Приштина треба да го решат проблемот самостојно и дека му се чини дека има простор за напредок, но дека фрустрирачки е што нема напредок. Тој изрази надеж дека ќе дојде време да се реши спорот.

Тој исто така додаде дека е загрижен за недостигот од американски ангажман на Балканот.

Би можело да ве интересира

Дачиќ: Решението за Косово е комбинација на Дејтонскиот и договорот од Вашингтон

Ана Ололовска

Брнабиќ: Нова ера во економските и политички односи меѓу Србија и САД

Ана Ололовска

Познат криминалец убиен во Призрен откако пукал врз полицијата

А1он

ВИДЕО: Симболично отворена канцеларијата на Меѓународната финансиска корпорација за развој во Белград

Горјан Грнчаровски

По подолго време, ниту еден починат од Ковид-19 во Косово за 24 часа

А1он

(ВИДЕО) Гренел: Договорот што го потпишаа Србија и Косово ќе отвори нови работни места во регионот

Горјан Грнчаровски