Бојко Борисов ја откажал средбата со Ѓорге Иванов

Од:

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, ја откажал средбата со македонскиот претседател, поради како што наведува бугарскиот весник „24 часа“, „арогантното однесување на Ѓорге Иванов“.

Бојко Борисов бил исклучително лут, наведува медиумот, поради скандалозниот однос на Иванов, кој ја напушти средбата со премиерот Заев и министерот за надворешни, Димитров и се обратил со говор во кој не остави простор за дискусија со него за договорот за името.

Иванов од денеска е во официјална посета на Бугарија и ќе се сретне со бугарскиот претседател Радев.

Наводно, Борисов и дал задача на министерката за надворешни работи, Захариева, да ја откаже уттрешната средба со македонскиот претседател заради неговото минирање на договорот со Бугарија, кој е прифатен и поздравен од целата меѓународна заедница.

Според „24 часа“, сите земји членки на ЕУ, се непријатно изненадени од однесувањето на Иванов.

Би можело да ве интересира

Борисов: Цела Европа сака да даде перспектива на Скопје и Тирана

Предраг Петровиќ

Бугарскиот тајкун Божков обвинет за трговија со влијание и антиквитети

Ана Ололовска

Во Софија ќе се казнуваат возачите на автомобилите што го загадуваат воздухот

Ана Ололовска

Радев: Зошто главниот обвинител на Бугарија гледа криминал и корупција насекаде освен во МС

Ана Ололовска

Бугарскиот главен обвинител побара од Државната агенција за национална безбедност целосна проверка на процесот на приватизација во земјата

Ана Ололовска

Средба Захариева-Палмер во Софија, РС Македонија една од темите за кои разговарале

Ана Ололовска