Близу Софија пронајдени закопани тела на најмалку седум лица

Од:

Тела на седум постари лица се пронајдени во шума во близина на гробишта крај бугарскиот главен град Софија, соопшти денеска локалната полиција.

dobivaj vesti na viber

Полицијата соопшти дека првичната истрага покажува дека тие луѓе, чии тела биле закопани во шума, најверојатно починале од природна смрт, јавија локалните медиуми.

Според нив, истрагата за околу 50 лица укажува дека биле погребани како дел од илегална шема за погреби.

За случајот е приведен 51-годишен маж кој е обвинет за измама. Властите веруваат дека тој бил дел од поголема група и дека може да се откријат повеќе тела.

Полицијата тврди дека тоа лице земало тела од домови за нега на стари лица, наводно за кремирање, и наместо тоа ги закопувал во шума блиску до гробиштата.

За случајот започна предистражна постапка, вклучително и ДНК тестови.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Нинова: Бугарската социјалистичка партија ги суспендира сите преговори со „Продолжуваме со промената“ поради протераните 70 руски дипломати

А1он

Затворени двата генерални конзулата на Русија во Бугарија заради протерувањето на 70 руски дипломати

Ана Ололовска

Петков: Бугарија протерува 70 дипломати од руската Амбасада во Софија

А1он

Минималната пензија во Бугарија 235 евра, а максималната 1000 евра

Ана Ололовска

Румен Радев ги заврши консултациите пред да врачи прв мандат за нова влада на Бугарија

Ана Ололовска

„Продолжуваме со промената“ денеска почнуваат консултации со „Демократска Бугарија“, БСП и независните пратеници во бугарскиот парламент

Ана Ололовска