Блинкен: Србија да остане доследна на одлуката да биде домаќин на Европрајд

Од:

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен ја повика Србија да дозволи одржување на Европрајд.

dobivaj vesti na viber

Тој на Твитер напиша дека „слободата на мирен собир и изразување е суштинска компонента на здрава демократија“.

„Ја повикуваме Србија да остане доследна на одлуката да биде домаќин на Европрајд 2022 година. ЛГБТКИ+ правата се човекови права“, подвлече Блинкен.

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Европрајд треба да биде одложен или откажан, додека Владата на Србија соопшти оти во овој момент не постојат услови за безбедно одржување.

Европрајд требаше да се одржи од 12 до 18 септември во Белград.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Блинкен: Ограничувањето на цените ќе помогне во ограничувањето на профитот на Русија

Блинкен ќе учествува на Самитот на Г7 во Германија

А1он

Блинкен: Руската употреба на иранските дронови е застрашувачка

Блинкен: Воведената воена состојба говори за очајот на Путин

А1он

Блинкен: Светот мора да остане под американско ракводство

А1он

Блинкен: Тврдењата на Путин во однос на саботажите на гасоводите се апсурдни и срамни