„Блиц“: Владика од СПЦ позајмува пари на свештеници, но наплаќа и камата

Од:

Банатскиот владика Никанор наплатува камата на пари што свештеници ги добиваат од црковниот Фонд за солидарност, објави „Блиц“.

Договорот за кредит-заем во кој весникот имал увид, се исти како од банка, а не како да станува збор за црковен документ. Имено, весникот тврди дека се наплаќа камата од пет отсто.

Владиката парите ги исплаќа во евра, а рокот на отплата е 18 месеци. Како што објави Блиц, во тој фонд на епархијата свештениците уплаќаат годишно од 170 до 240 евра. Целта при основањето била свештениците да си помагаат едни на други.

– Тоа е фонд да помогнеме едни на други, Претходно се трудевме секогаш во т.н. управен одбор на Фондот да бидат млади свештеници. Така беше се додека владиката не загосподари и со Фондот, изјави епархиски свештеник.

Од епархијата за весникот велат дека владиката и таквиот антицрковен кредит го дава со камата само на оние за кои тој ќе се одлучи.

– Дава до 2.000 евра и буквално пред УО сам одлучува, вели соговорникто на Блиц.

Репотерот на Блиц запрашал и за тоа каде оди каматата од заемите, но според свештеници од таа епархија на СПЦ, тоа е непознато.

– Досега не сме го виделе ни Статутот, бидејќи ги кријат. Кога се работи за парите, тоа е недопирлива зона штитена од владика, вели еден од свештениците.

Би можело да ве интересира

Ѓилас: Нема веќе услови за избори во Србија, доколку се решиме за бојкот ќе биде поинаков

Ана Ололовска

ВИДЕО: Легнати на земја, со лисици на рацете приведени осомничените за убиството на семејството Ѓоќиќ

А1он

Пицула: Србија го дестабилизира регионот

Ана Ололовска

Предупредувачки штрајк на вработените во образованието во Србија

Ана Ололовска

Уапсен е осомничениот за убиството на семејството Ѓоќиќ

А1он

Кон: Мораме порано да ги отпуштаме пациентите за нов кревет, ковид пропусниците не се доволни

Ана Ололовска

Leave a Comment

17 − six =