„Блиц“: Дали Србија навистина е трета по број на тенкови во Европа

Од:

Колку тенкови има Србија е воена тајна, но судејќи според мапата што кружи на социјалните мрежи, Србија по Русија и Грција има најмногу тенкови во Европа, објави „Блиц“.

Весник на својата веб-страница наведува дека на Твитер излегла мапа на Европа, на која е прикажано колку земји имаат тенкови на 100.000 жители.

Според мапата, Србија е на третото место на стариот континент, со 9,17 тенкови на 100.000 граѓани, пренесува „Блиц“. Русија е прва со 14,1 тенкови и Грција со 12,35 на 100.000 жители.

Ако се земе предвид најчестата информација дека Србија има седум милиони жители, тоа би требало дека значи дека Србија има 642 тенкови, објави весникот.

Министерството за одбрана, меѓутоа, негира дека Србија има 9,17 тенкови на 100,000 жители.

„Тоа не е точна информација, но не можеме да ви кажеме колку тенкови имаме“, велат од министерството.

Воениот аналитичар Александар Радиќ, сепак, посочува дека е точно дека Србија има најмногу тенкови во регионот, но тој исто вели во изјава за весникот дека армијата има 251 тенк.

Би можело да ве интересира

Чадеж: Поддршката на САД за „малиот шенген“ е голема

Ана Ололовска

Вучиќ: Изборите во Србија ќе се одржат на 19 или 26 април

Ана Ололовска

Вучиќ: Да, постои паника со загадувањето, но и кампањата што се води е гротескна

Ана Ололовска

Лончар: Никој се уште не измислил ветер за да го растера загадувањето

Ана Ололовска

Брнабиќ: Србија нема да запре се додека не бидат откриени убијците на Ивановиќ

Ана Ололовска

Ѓилас: СзС не излегува на изборите, Србија шест месеци после смената на Вучиќ ќе има подобар живот

А1он