Билчик: Црна Гора е во длабока криза, потребни се избори

Од:

Црна Гора е во длабока уставна криза, каде нема функционален Уставен суд, а Владата го загуби легитимитетот во Парламентот, што е и причината зошто изборите се задолжителни, изјави европратеникот и потпретседател на Парламентарната комисија за стабилизација и асоцијација на ЕУ Владимир Билчик, пренесе црногорската агенција МИНА.

Во интервју за „Гласот на Америка“ тој рече дека Црна Гора во моментов нема политичка влада, но и е потребна, а земјата се соочува со политичка криза која може и да се влоши.

Билчик посочува дека е потребно да се надминат актуелните конфликти и да се види како владејачкото мнозинство и опозициските партии можат да постигнат договор за уставниот суд.

Тој додаде дека е императив да се постигне политички договор за предвремени парламентарни избори бидејќи е очигледно дека Парламентот не може да обезбеди стабилно политичко мнозинство за формирање влада.

Билчик предупредува и дека во црногорската политика има проблеми кои го делат општеството и дека на земјата и треба заздравување.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Црна Гора покренува вселенска програма: „Знам дека ова ќе предизвика потсмев“

Во Хрватска пронајдено телото на момчето од Црна Гора кое брановите го одвлекоа во морето

А1он

Нуркачите немоќни, временските услови лоши: Хеликоптер на Фронтекс се вклучува во потрагата по детето од Херцег Нови

А1он

Поради временските услови прекината потрагата по исчезнатото момче во Херцег Нови

Горан Наумовски

Ескобар предупредува на последиците доколку Црна Гора не ја реши длабоката политичка криза

Меѓународна воена вежба во Црна Гора, ќе се увежбуваат активности на планина во зимски услови

Ана Ололовска