Билатералниот протокол со Македонија не е доволна гаранција за нашите интереси, рече Радев

Од:

Бугарскиот претседател Румен Радев е убеден дека ако Бугарија лани не ставела вето на два совета за проширување, немало да го добијат францускиот предлог кој бил најдобриот досега.

dobivaj vesti na viber

Европските партнери се свесни дека за ставот дека прашањето за зачувување на граѓанските права дека може да се подигне на ниво на ЕУ, а не да биде само билатерално, изјави Радев.

„Прашањето за правата на македонските Бугари е веќе во преговарачка рамка. Бугарските политичари да не брзаат да прогласат историска победа, бидејќи промената на Уставот не е победа, туку чекор на патот кон интеграцијата. Од содржината на билатералниот протокол зависи вистинската заштита на бугарските интереси, на нашето културно и историско наследство на рехабилитација на жртвите и прекинување на процесот на деморализација, додаде Радев.

Во овој момент за Радев предложениот билатерален протокол со Македонија не дава доволна гаранција за заштита на бугарските интереси и затоа ги повика институциите во Софија да постават параметри што недостасуваат.

„Го повикувам Советот на министри да не се крие зад Народното собрание, тој е водечка институција и очекуваме да донесеме јасни и одговорни одлуки“, нагласи Радев.

Комисијата за надворешна политика денеска во 14 часот по македонско време ќе одржи состанок на кој се расправа за т.н францускиот предлог за решавање на спорот меѓу властите во Софија и Скопје.

извор: Novinite.bg

Би можело да ве интересира

Аналитичари: Претседателот Румен Радев ја турка Бугарија кон претседателска република

Радев ги закажа парламентарните избори за 2 октомври, привремен премиер е Галаб Донев

Мицкоски: Власта да не го бојкотира референдумот

(ВИДЕО) Седуммина признаа вина за инцидентите пред Собрание, тројца од нив имат по 18 години

Кристијан Ландов

Португалскиот шеф на дипломатијата: Не гледам причина Бугарија повторно да блокира

Орце Костов

Ниту владиниот совет за македонски јазик не објасни до каде се простираат дијалектите

Орце Костов