БиХ: За денеска најавено затворање на прифатниот камп „Вучјак“

Од:

Процесот на преместување мигранти и бегалци од прифатниот центар Вучјак кај Бихаќ почнува денеска, по што кампот ќе биде затворен, како што беше најавено по минатонеделната средба на министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Драган Мектиќ и премиерот на Унско-санскиот кантон, Мустафа Ружниќ.

Според Мектиќ и Ружник, мигрантите треба да бидат привремено префрлени во центрите Ушивак и Салаковац се додека не се реновира касарната „Блажуј“ кај Сараево, по што сите ќе бидат преместени.

Меѓународната организација за миграција (ИОМ) вели дека прво е потребно да се процени колку човек сака доброволно да се пренесе во други прифатни центри и дека повеќе информации ќе бидат достапни во наредните два дена.

Ал Џазира јави синоќа од кампот Вучјак дека „засега, ништо не укажува на тоа дека кампот ќе се трансформира и дека мигрантите и бегалците ќе бидат пренесени на други локации“.

Би можело да ве интересира

Најмалку 32.000 Босанци останале без работа од почетокот на пандемијата

А1он

Босанскиот премиер Новалиќ: Згрешивме кога прогласивме победа над короната

А1он

Изетбеговиќ: Ако Србија го признае Косово, би се отвориле апетитите за Босна и Херцеговина

А1он

Босанскиот министер за прашања на борците почина од Ковид-19

Ана Ололовска

Пандемијата сериозно ја наруши надворешната трговија на БиХ

Ана Ололовска

Бил Клинтон и САД беа блиску да ја изневерат Босна и Херцеговина

Ана Ололовска