БиХ: Протестите продолжуваат, парлементот не работи

Од:

Во Сараево и денеска пред зградата на парламентот во БиХ продолжи протестот на граѓаните кои што бараат усвојување на законот за единствен матичен број.

Во демонстрациите наречени „На кафе за ЕМБГ“ беа насоберени триесетина лица, кои порачаа дека нема да се откажат од своите барања.

Демонстрантите од институциите во БиХ очекуваат наместо привремена одлука, да донесат трајно решение и усвојување на законот за ЕМБГ.

Протестите во Сараево започнаа на почетокот месецов, а кулминираа на 6-ти јуни, кога во зградата на државните институции беа блокирани околу 2.000 лица, меѓу кои 200 странци.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Босанскиот министер за прашања на борците почина од Ковид-19

Ана Ололовска

Пандемијата сериозно ја наруши надворешната трговија на БиХ

Ана Ололовска

Бил Клинтон и САД беа блиску да ја изневерат Босна и Херцеговина

Ана Ололовска

Објавени тајни документи: Како пропаднал планот на Клинтон да го реши прашањето на Босна

Ана Ололовска

ОН и СЗО загрижени поради здравствените извештаи во БиХ

Ана Ололовска

Комшиќ: Нема да дозволиме решението за Косово да се поврзе со БиХ

Ана Ололовска

Leave a Comment

five × 1 =