БиХ по полноќ ја презема контролата над својот воздушен простор

Од:

На полноќ БиХ ја презема контролата над својот целокупен воздушен простор, што значи дека небото над БиХ веќе нема да го надгледуваат Србија и Хрватска, туку Агенцијата за давање услуги во воздушната пловидба (БХАНСА), која сега ги контролира летовите на височина до 10.000 метри.

Оваа Агенција во изминатите пет години интензивно работела за официјално вечерва, точно во 1:20 по локално време, ја презема контролата над воздушниот простор. Меѓу контролорите на летање се наоѓаат 39 искусни контролори, школувани во најреспектабилните европски центри, како и нови, 21 контролор, кои минале обука во Финска, Загреб и Белград, јави порталот Кликс. Во следниот период, дополнителни 11 контролори ќе се обучуваат во Словенија.

Во најоптоварениот ден за време на летната сезона, контролорите во БиХ досега имаа 200 авиони, додека следното лето ги очекуваат по 1.600 авиони дневно. Според европските стандарди, еден контролор не смее да има повеќе од 15 авиони на врска во исто време.

Би можело да ве интересира

Најмалку 32.000 Босанци останале без работа од почетокот на пандемијата

А1он

Босанскиот премиер Новалиќ: Згрешивме кога прогласивме победа над короната

А1он

Изетбеговиќ: Ако Србија го признае Косово, би се отвориле апетитите за Босна и Херцеговина

А1он

Босанскиот министер за прашања на борците почина од Ковид-19

Ана Ололовска

Пандемијата сериозно ја наруши надворешната трговија на БиХ

Ана Ололовска

Бил Клинтон и САД беа блиску да ја изневерат Босна и Херцеговина

Ана Ололовска