БиХ: Околу 350 мигранти префрлени од кампот во Вучјак во близина на Сараево

Од:

Во Босна и Херцеговина, синоќа речиси 350 мигранти беа депортирани со автобус од кампот во Вучјак, кај Бихаќ до Ушивак близу Сараево. Тие таму ќе престојуваат во текот на зимата, додека не се оспособи касарната во Блажуj.

Силни полициски сили го обезбедуваа пристигнување на мигрантите на локалитетот, а порталот „Кликс“ известува дека сè поминало без инциденти.

Меѓутоа, првично само три автобуси влегле во касарната Ушивак, додека пет биле запрени во Хаџиќи. Сепак, и тие подоцна биле пренесени и касарната Ушивак.

Би можело да ве интересира

При влез во БиХ странец мора да прикаже 76,7 евра за секој ден престој

Ана Ололовска

СБ: Во БиХ од загаден воздух умираат 3.300 луѓе годишно

Ана Ололовска

Во Сараево прогласена „тревога“ заради загадувањето на воздухот

Ана Ололовска

Брачен пар загина, нивната внука е тешко повредена во сообраќајна несреќа во БиХ

Ограбена банка во Сараево, крадецот уапсен

(ВИДЕО) Додик ги изгуби нервите: Коњу еден, идиоти…

Татјана Ташкова