Без медиуми на седницата на бугарскиот Совет за безбедност за тензиите меѓу Русија и НАТО околу Украина

Од:

Состанокот на Советот за безбедност што денеска го свика бугарскиот премиер Кирил Петков, на кој ќе се разговара за тензиите околу Украина и плановите на сојузниците на НАТО за зајакнување на источното крило на Алијансата, ќе биде затворен за медиумите, соопшти прес центарот на бугарската Влада.

dobivaj vesti na viber

Како што јави дописникот на МИА од Софија, заклучоците од средбата ќе бидат објавени по нејзиното завршување.

Претходно бугарскиот премиер Петков изјави дека денешниот совет ќе направи целосна анализа на ситуацијата, врз основа на која ќе се заземе најодговорна позиција во согласност со бугарскиот интерес. Тој нагласи дека сите досегашни активности се темелат на одобрената рамка на Алијансата од 2016 година, а нагласи дека нема вонредна ситуација.

Бугарскиот премиер посочи и дека Советот за безбедност ќе даде препораки до Советот на министри на Бугарија, по што за владината одлука ќе се расправа во Народното собрание на посебна седница.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Парламентарни делегации од Централна и Југоисточна Европа ќе разговараат за промоција на иновациите во Софија

Ана Ололовска

Десетина автобуси со војници вечерва го напуштија Азовстал

А1он

Борел: Во ЕУ се уште нема договор за шестиот пакет санкции за Русија

А1он

Руско МНР: Влезот на Шведска во НАТО и нанесува штета на европската безбедност

А1он

Ердоган: Нема да дозволиме Шведска и Финска да влезат во НАТО

А1он

Петков и Руте разговараа за сите теми од дијалогот со ЕУ

А1он