Бериша обвини дека зад кибер-нападите вмешани се и домашни, српски и руски хакери

Од:

Лидерот на побројното крило на албанската опозициска Демократска партија, Сали Бериша, на денешната редовна неделна средба со новинарите обвини дека зад кибер- нападите врз владините дигитални системи освен ирански стојат и домашни-владини, како и руски и српски хакери.

dobivaj vesti na viber

– Сакам да ги информирам Албанците дека во операцијата за уништување на дигиталната инфраструктура во Албанија, откриени се траги не само на иранските хакери, туку и на руски и српски хакери. Додека пак внатрешни-владини лица “интервенирале” во ТИМС системот за да се сокрие поврзаноста на Еди Рама и неговите министри со криминалот, изјави Бериша, додавајќи дека тоа го заснова на три сигурни извори.

Убеден е дека Косово било нападнато од системите на Албанија.

– Црна Гора и Македонија беа нападнати од хакери но немам информации дали тоа е направено од албанските системи, а за Косово е точно дека е нападнато од албанските системи, обвини Бериша.

Како и вчера од собраниската говорница и денеска повика на штрајкови, граѓански бунтови и непослушност.

Би можело да ве интересира

Бала: Бериша набрзо ќе биде прогласен за „персона нон грата“ во ЕУ

А1он

Хакерите почнаа да објавуваат тајни документи на албанската полиција

А1он

Хакерите предупредија дека ќе објават податоци, кои ќе ѝ предизвикаат проблеми на албанската Влада

А1он

По кибер-нападот, полека се нормализира ситуацијата на албанските гранични премини

Албански експерт по ИТ: Ова е војна и мора да се третира како таква, ние сме во вонредна состојба

Албанија: Кибернападот врз системот TIMS ги парализа сите гранични премини, полицијата почна рачно да го пополнува регистарот

Горан Наумовски