Бериша: Денес историско цунами, Албанија се влева воТирана

Од:

Поранешниот албански претседател и премиер и почесен претседател на опозициската Демократска партија, Сали Бериша, пред почетокот на протестот на обединетата опозиција на својот профил на Фејсбук напиша: „Денес историско цунами“.

– Денес историско цунами! Албанија се влева во Тирана, Рама оди си. Победа, напиша Бериша.

Протестот почнува во 19:00 часот.Се дознава дека опозицијата побарала дозвола за 5 часа од 19:00 до 23:59 часот.

Објектот на Владата, каде треба да почне протестот, пред два дена поставена е метална ограда, и е целосно блокиран од големи полициски сили, има оклопни возила како и возила за брза помош и цистерни со вода, за водени топови доколку има потреба за тоа. Метална ограда е поставена и околу Парламентот.

За безбедноста се ангажирани околу две илјади униформирани и цивилни лица од МВР, поставени се дополнителни безбедносни камери, а на готовс се и припадниците на Националната гарда.

Според организаторот овој ќе биде најмасовен протест одржан до сега.

Би можело да ве интересира

Тероризираните шпански туристи во Албанија се семејство на милионерот Галдон

Баша: Рама e уметник за измами, кој со пријателите украде милиони евра

Ана Ололовска

И покрај протестите на опозицијата конституиран советот на општина Скадар

Мета: Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово-Србија

(ВИДЕО) Баша: Рама најкорумпиран премиер на Балканот

ВИДЕО: Шпански туристи тероризирани од сопственик на ресторан кај Химара

Татјана Ташкова