Бериша демантира замешаност во трговија со оружје

Од:

Албанскиот премиер Сали Бериша демантираше дека неговата Влада е замешана во трговија со оружје.

Тој, како што јави дописникот на Макфакс, ги оцени како невистинити обвинувањата на опозицијата која веќе неколку дена на прес конференции укажува дека актуелната Влада на Албанија организирано спроведува нелегална трговија со оружје во други земји.

Бериша рече дека обвинувањата се без основ и додаде дека лидерот на Социјалистите Еди Рама обвинува за да добива политички поени.

Во недела пратеникот на опозицијата Таулан Бала, одговарајќи на изјавите на Бериша, нагласи дека Владата треба да одговори и на прашањето ако нема трговија со оружје и муниција, тогаш зошто поднесе оставка првиот разузнавач на Албанската воена тајна служба ШИУ, Или Зула.

Би можело да ве интересира

Работник од Албанија падна од објект во изградба во Чаир и загина

Пали Колефски реизбран за градоначалник на Пустец

Горан Наумовски

Земјотрес ја стресе Албанија, почувствуван и во Македонија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Убиен вработен при напад на телевизија „Топ канал“ во Тирана: Напаѓачите го запалиле возилото со кое избегале

Ана Ололовска

Српски планинар се повреди во Албанија, со хеликоптер е пренесен во болница

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди Албанија