Бериша: Белград му наредил на Рама да го тужи Харадинај

Од:

Поранешниот албански претседател Сали Бериша смета дека Белград му наредил на албанскиот премиер Еди Рама да поднесе тужба за клевета против косовскиот колега во заминување Рамуш Хардибај, оценувајќи дека тоа претставува најнов чин на предавство во низата која Рама ја стори против незвисноста на Косово.

Бериша на својот профил на Фејсбук напиша дека тоа претставува големо понижување за секој Албанец, за Албанија и за Косово.

„Ова тужба што ја нарачал Белград, е последната во серијата акти на народно предавство, сторено против независноста на Косово, неговиот територијален интегритет и суверенитет“, напиша Бериша на Фејсбук.

Тој додаде дека српскиот претседател Александар Вучуќ стои зад нападот што доаѓа од Тирана.

„Вучиќ му наредил на предавникот под итно да поднесе тужба против косовскиот премиер. Пријатели, секој час што ќе го минете држејќи го овој предавник на чело на нарко-владата е понижување за секој Албанец, за Албанија и за Косово, напиша Бериша , пренесе Косово онлајн.

Би можело да ве интересира

Курти го извести Лајчак дека лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

А1он

Косово и Албанија ќе се координираат во борбата против Ковид-19

Ана Ололовска

Во Албанија нови 17 заразени со Ковид-19, вкупната бројка се зголеми на 400 лица

Ана Ололовска

Нови 19 случаи со коронавирус вчера во Косово, вкупно 184 заразени

Ана Ололовска

Нови петмина заразени и еден починат од коронавирусот денеска во Косово

А1он

Побарана седница на Собранието на Косово за усвојување мерки за поддршка на приватниот сектор

Ана Ололовска