Белград: Бебе старо само неколку дена почина од Ковид-19

Од:

Во Србија денеска од инфекција со коронавирусот почина бебе старо само неколку дена, кое е најмладата жртва во земјата од почетокот на пандемијата.

Бебето од Крагуевац, чијашто мајка била позитивна на вирусот, се заразило уште во матката. Според лекарите, во првиот час по раѓањето, неговата состојба била добра, но по неколку часа развило температура, а потоа и сите симптоми на инфекцијата.

Директорката на Детската клиника во Белград соопшти дека бебето било жртва на цитокинска бура – ненадејно и тешко влошување на општата состојба предизвикано од реакција на имуниот систем, кое се јавува кај најтешките случаи на Ковид-19.

Здравствените власти велат дека смртта на новороденчето мора да биде силно предупредување до граѓаните на Србија околу последиците од ширењето на вирусот и за важноста на почитувањето на заштитните мерки.

Би можело да ве интересира

Србија и Турција заемно ќе ги признаваат дигиталните сертификати за вакцинација

Ана Ололовска

Бројот на новозаразени во Индија почна да опаѓа

Ана Ололовска

Шпанците невнимателно го слават крајот на карантинот, експертите предупредуваат

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Хорор снимки од Индија: Пациентите оставени да умрат, докторите се кријат

Ана Ололовска

Кипар го укинува строгиот карантин, воведува коронапас

Ана Ололовска

Хрватски медиуми: Со скапа модернизација Вучиќ од Србија прави најмоќна воена сила во регионот