Белата куќа ги повика Косово и Србија да работат на взаемното признавање

Од:

Белата куќа ги повика Косово и Србија да ја остават на страна екстремистичката реторика и да работат на договор што се фокусира на меѓусебното признавање.

Во изјавата по повод 20-годишнината од завршувањето на кампањата на НАТО, портпаролката на Белата куќа Џуд Дир, ги повика Приштина и Белград да ги удвојат напорите за постигнување сеопфатен договор, фокусиран на взаемното признавање и веднаш да ги отстранат сите пречки што го отежнуваат напредокот, објави Гласот на Америка.

-Единствениот пат за подобра иднина е дијалогот меѓу соседите, кој има за цел нормализирање на односите и отворање на патот на Србија и Косово да ги завземат своите легитимни места во рамките на евроатлантската заедница, се наведува во соопштението на Белата Куќа, во кое се додава дека САД се „подготвени да помогнат во тој процес”, но дека „ Косово и Србија останува да го преземат следниот чекор”.

Би можело да ве интересира

Експлозија и пожар на факултет во Белград

Ана Ололовска

Германија со 500.000 евра помош за косовските безбедносни сили

Македонец шверцувал антички артефакти во Србија стари 2500 години

А1он

Над 115 илјади Косовци годинава ќе гласаат по прв пат

А1он

Палмер: Новата влада во Приштина мора да биде подготвена да ги укине таксите

А1он

ВИДЕО: Децата во Албанија учат дека Косово е Србија