Бегалскиот камп во Грција ставен во карантин

Од:

Со заедничка одлука на Министерствата за цивилна заштита, за здравство и за миграциска политика на Грција, бегалскиот камп во близина на грчкиот град Килкис, до 17 јуни е во карантин и е ограничено движењето на бегалците и мигрантите што се сместени таму, соопштија од Министерството за миграција и азил на Грција.

Дополнително не се објаснети причините, меѓутоа според грчките медиуми, во изминатите денови бил регистриран позитивен случај на Ковид-19 кај бремена жена, која престојува во кампот.

Од надлежното Министерство, соопштија и дека до 21 јуни 2020 година се продолжуваат мерките за спречување на ширењето на новиот коронавирус во три други бегалски кампови како и во центрите за прием и регистрација на бегалци и мигранти што се наоѓаат на островите.

Би можело да ве интересира

САД се наоѓаат во слободен пад, бројот на заразени се зголемува, тврди американски здравствен експерт

Ана Ололовска

Главниот епидемиолог на Пакистан е позитивен на коронавирусот

Ана Ололовска

Во Албанија од Ковид-19 почина уште еден лекар

Ана Ололовска

Полициски час во некои градови во Косово поради коронавирусот

Ана Ололовска

Јовановиќ: Се уште ми е неопходен кислород за да ги одморам белите дробови кои се борат со вирусот

Ана Ололовска

Шкотска: Почнуваат со работа рестораните и баровите на отворено

Ана Ололовска