Бегалците и мигрантите си заминаа од грчко- турската граница кај Еврос

Од:

Бегалците и мигрантите, кои речиси еден месец беа насобрани на турска страна и насилно и нелегално се обидуваа да влезат на грчка територија, а доста често, во Грција, медиумите и официјалните лица тврдеа дека се помогнати од турските власти, во текот на ноќта го растурија импровизираниот камп и си заминаа од Еврос, јави дописничката на МИА од Атина.

Πред да започне отстранувањето на бегалците и мигрантите, според извори од Атина, турските власти ги запалиле шаторите во близина на границата со Турција.

Грчкиот Премиер Кирјакос Мицотакис денеска одржа состанокот со надлежните министри во однос на ситуацијата на границата со Турција, а на почетокот реле дека е констатирано дека „импровизираниот камп на границата, се чини дека се растури, а оние кои што беа на границата кај Еврос си заминаа оттаму“.

-Веројатно се затвора едно поглавје, но оваа битка, без сомнежи, продолжува, додаде Мицотакис, истакнувајќи дека покажале способност и ефикасност да ги заштитат копнените и морски граници.

Грчкиот премиер рече дека фактот што можеби во следните денови, седмици, месеци, нема да постои ваков вид на зголемен притисок, не значи дека не треба да воспостави човечки и технолошки механизам, „што ќе гарантира дека границите биле, се и ќе останат целосно заштитени, така што никој нема да може повторно да ги уценува Европа и Грција, како што некои се обидоа да го сторат тоа во изминатиот месец“.

На состанокот, одржан на далечина, како што е веќе пракса, поради коронавирусот, а на кој присуствуваа надлежните министри и заменици за цивилна заштита и за одбрана, била истакната потребата да продолжи да се зајакнува за оградата на Еврос, но и дека треба да се даде тежина на заштитата на морските граници, како и важноста да има редовно европско присуство, како кај Еврос, така и на островите.

Би можело да ве интересира

Фејсбук ќе именува правен застапник во Турција, во склад со контроверзниот нов закон за социјални мрежи

Жарко Настоски

Грчка влада: Сертификатот за вакцинација нема да биде наметнат за патување – целта е да се намали бирократијата

Жарко Настоски

Невремето Леандрос „затвори“ училишта во неколку делови на Грција

Ана Ололовска

Грчката претседателка ја прими втората доза од вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска

Поранешна грчка олимписка шампионка жртва на сексуално насилство пред 23 години, молкот го прекинаа и други спортистки

Ана Ололовска

Мицотакис ја прими втората доза од вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска