Бегај: Анексијата на украинска територија кон Русија, лоши вести за светскиот мир и поредок

Од:

Албанскиот претседател Бајрам Бегај реагираше на анексијата на украинските територии кон Русија, силно осудувајќи ја „постојаната повреда на територијалниот интегритет на Украина од страна на Русија”.

dobivaj vesti na viber

Последниот чекор на Русија го оценува како лоша вест за светскиот мир и поредок.

– Силно го осудувам постојаното кршење на територијалниот интегритет на Украина од страна на Русија. Отворениот и флагрантен предизвик на Русија на законите и меѓународната заедница е лоша вест за светскиот мир и поредок, пишува Бегај на Твитер.

Претходно министерката за Европа и надворешни работи Олта Џачка ја осуди анексијата на четирите украински региони и и порача дека Албанија е против нивно припојување кон Русија.

– Секоја анексија на територијата на една од страна на друга држава, како резултат на закани или употреба на сила, е кршење на принципите на Повелбата на ОН и меѓународното право, смета Џачка.

Анексијата ја осуди и министерот за одбрана Нико Пелеши нарекувајќи го еднострано и нелегално дејствие, како и поранешниот шеф на албанската држава и лидер на Партијата на слободата, Илир Мета.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Секој трет имигрант кој го минува Ла Манш е Албанец, тврдат британските медиуми

Ана Ололовска

Рама е избран за потпретседател на Социјалистичката интернационала, претседател стана Санчез

Ана Ололовска

Украинскиот град Лавов ќе биде европска младинска престолнина за 2025 година

Ана Ололовска

Полицијата не даде дозвола за протестот на 6 декември, за Бериша тоа е неважечко и протест ќе има

Ана Ололовска

Во Тирана утре заедничка седница на Парламентите на Албанија и на Косово

Ана Ололовска

Откриена лабораторија за дрога, запленет кокаин вреден 40 милиони евра, уапсени десет албански државјани

А1он