Бечиќ: Речиси 90 отсто од граѓаните немаат претставници во владата на Црна Гора

Од:

Речиси 90 отсто од граѓаните на Црна Гора не се застапени во 43-та црногорска влада, изјави лидерот на Демократска Црна Гора, Алекса Бечиќ.

dobivaj vesti na viber

Бечиќ на Твитер напиша дека Црна Гора на многу негативни начини покажува дека е земја на антиевропско и антидемократско однесување.

„Ние сме земја на чудата бидејќи денес имаме влада во која речиси 90 отсто од граѓаните на Црна Гора немаат свои претставници“, рече Бечиќ.

Според него, пратениците во Собранието, спротивно на Уставот и позитивните прописи, свикале седница на која ги донеле најголемите одлуки на системот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ограничени маржи на брашно, масло, шеќер, сол во Црна Гора

Протест пред владата на Црна Гора, СДП бара смена на Абазовиќ

Брнабиќ-Абазовиќ: Ресетирање на односите меѓу Србија и Црна Гора и Отворен Балкан

Ана Ололовска

Абазовиќ најави брзо решавање на прашањето на СПЦ и Темелниот договор

А1он

Ѓукановиќ: Ќе ја поддржиме европската политичка заедница ако тоа доведе до забрзување на евроинтеграцијата

А1он

Црногорската влада ги ограничи маржите на основните прехранбени производи

А1он