Бебе е третата жртва од поплавите на грчкиот остров Евија

Од:

Се зголемува бројот на загинати во поплавите што го зафатија грчкиот остров Евија, а осум месечно бебе е третата жртва, додека пак Противпожарната служба на Грција интервенирала во спасување на 55 лица.

Грчката новинска агенција АНА-МПА објави дека постојат информации за едно исчезнато лице.

Од Противпожарната служба на Грција соопштуваат дека интервенирале во 47 случаи за спасување на граѓани, осум лица биле спасени со хеликоптер, а биле извлечени и безживотните тела на двајца постари граѓани, како и на бебето.

Во силното невреме со обилен дожд што го зафати грчкиот остров Евија и предизвика поплави, во два одвоени случаи, загинаа две лица на 85 и 86 годишна возраст, откако биле заглавени и не успеале да ги напуштат поплавените домови.

На островот итно замина заменик-министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас, додека пак на Евија превентивно пристигнале возила на брза помош од Атина и Тива.

Би можело да ве интересира

Итудис ќе биде нов селектор на грчките кошаркари

А1он

Вакцинација со трета доза за здравствените работници, згрижените во домови за стари лица и граѓаните над 60 години во Грција

А1он

Ципрас: Младите не сакаат гигабајти и џепарлак, сакаат визија и перспектива

Ана Ололовска

Заедничка декларација на ЕУМЕД-9 по Самитот во Атина

А1он

Грција: В понеделник ќе биде соопштена вакцинација со трета доза за здравствените работници и лицата над 60 години

А1он

Во Грција работат 1.500 центри за вакцинација со капацитет од 75.000 дневни вакцинации

А1он