Бања Лука: Поранешниот министер за образование доби девет години затвор поради злоставување 14-годишно девојче

Од:

Окружниот суд во Бања Лука го осуди поранешниот министер за образование на Република Српска и универзитетски професор Ненад Сузиќ на девет години затвор поради сексуално злоставување на 14-годишно девојче.

Покрај затворската казна, на Сузиќ му е изречена и мерка според која повеќе не може да биде професор, како и забрана за приближување и комуникација со одредени лица и приближување на оштетеното девојче.

Во затворската казна е пресметано и времето што Сузиќ го помина во притвор, од 5 јуни до 5 декември 2019 година.

71-годишниот Сузиќ беше уапсен во јуни 2019 година, откако родителите на жртвата пријавиле во полиција. Тој е сосед на злоставуваното дете.

Сузиќ беше министер за образование во првата влада на Милорад Додик, од 18 јануари 1998 до 12 јануари 2001 година. Во 2000 година, неговиот паркиран џип беше разнесен во експлозија во Бања Лука, при што тој не беше повреден.

Би можело да ве интересира

Тепачка во амбасадата на БиХ во Аман: Се истепале дипломатите Битанга и Шкипина

Горан Наумовски

Две девојчиња биле сексуално злоставувани, тврди Обвинителството

Горан Наумовски

Земјотрес ја погоди БиХ: Се почувствувал и во Сараево

Американците остро го осудија Додик

Ана Ололовска

Рекордна кражба во затвор: Од касата на КПУ „Зеница“ украдени 400.000 евра

Горан Наумовски

Татко од пеколот: Посвоил девет момчиња и ги силувал секојдневно