Бајден: Дејтонскиот договор донесе мир, но работата не е целосно завршена

Од:

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден порача дека Дејтонскиот договор донесе мир во БиХ, го реафирмира нејзиниот суверенитет, територијален интегритет и независност, но и дека 25 години подоцна не е целосно завршена работата, како што наведува, по прашањето за правда, помирување, како и движењата на функционално мултиетничка БиХ.

– Видовме како национализмот го победува државниот интерес со богатење на неколкумина, а не со спроведување на реформи во корист на мнозинството, истакна Бајден, порачувајќи дека „годишнината е можност за сите страни да размислат за подобра иднина и повторно да се обврзат на тешки, но и нужни чекори за изградба на целосно функционална БиХ за сите нејзини граѓани“.

Тој нагласи дека како претседател очекува „соработка со меѓународната заедница и граѓаните на БиХ, со цел конечно да се постигне ветувањето од Дејтонскиот договор, како што е просперитетна, но и демократска БиХ во срцето на Европа – целосна, слободна и мирна“.

– На овој ден ги одбележување напорите на миротворците, иако истовремено жалиме за изгубените 100.000 животи и над еден милион раселени лица, додаде Бајден по повод 25-годишнината од потпишувањето на Дејтонскиот договор, кој, според него, означи крај на еден од најлошите конфликти на европскиот континент по Втората светска војна.

Би можело да ве интересира

Путин очекува самитот со Бајден да помогне во воспоставување дијалог

Инцко: Дејтонскиот договор не предвидува мирно раздвојување во БиХ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Бајден: Не се осмелувајте да ги нарекувате демонстранти, тие беа домашни терористи

А1он

Бајден со честитка за Божиќ до православните христијани

А1он

Американски суд отфрли тужба за поништување на резултатите од претседателските избори

25 Години од потпишувањето на Дејтонскиот договор