Азербејџанскиот милијардер Исмаилов доби азил во Црна Гора

Од:

Милијардерот од Азербејџан, Телман Исмаилов, е пуштен од истражниот затвор во Подгорица, откако претходно доби азил. Тоа за „Вијести“ го потврди неговиот бранител Милош Вуксановиќ, објаснувајќи дека со одобрувањето на азилот истекле условите за престој на Исмаилов во екстрадиционен притвор.

Исмаилов беше уапсен на почетокот на октомври по потерница издадена од Русија под сомнение дека го организирал убиството на двајца претприемачи во Русија. Одлуката за ослободување на Исмаилов ја донел истражниот судија на Вишиот суд во Подгорица.

Би можело да ве интересира

Буџетот на Црна Гора за 2022 година предвиден за рамномерно финансирање по региони

Ана Ололовска

Столтенберг за стравот на Ескобар за кредибилноста на црногорската Влада: НАТО има строги протоколи за споделување инфромации

Уапсен поранешниот директор за национална безбедност на Црна Гора

Ана Ололовска

Ковид-19: Се зголемува смртноста кај младите невакцинирани пациенти во Црна Гора

Ана Ололовска

Странски државјани вложиле 524,44 милиони евра во Црна Гора

Силен земјотрес во Албанија, почувствуван и во Црна Гора

А1он