Автобус со кинески туристи пристигна од Вухан во Хрватска

Од:

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава порталот Индекс.хр.

Според порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со автобус за Хрватска. Тие минале здравствен преглед на аеродромот во Милано и никој немал симптоми на болеста.

Тие биле запрени на граничниот премин Брегана, каде им било укажано што треба да прават доколку забележат симптоми.

Според Индекс.хр, на возачот на автобусот му е даден бројот на епидемиолог на кој мора да се јави доколку забележи дека некој од патниците има симптоми на вирус.

За случајот е информиран и Хрватскиот институт за јавно здравје, кој претходно издаде упатства и за патниците кои одат во Кина и за повратниците или за туристите од Кина.

Би можело да ве интересира

Истрага против хрватскиот конзул во Барселона поради перење пари

Ана Ололовска

Хрватска постави ограда на границата со БиХ поради мигрантите

ВИДЕО: Кривична пријава против Јосипа Лисац поради начинот на кој ја пеела химната

Ана Ололовска

Хрватска: Во крајот на јануари 1,52 милиони вработени, стапката на невработеност 8,4 отсто

Ана Ололовска

Хрватскиот јавен обвинител кој тврдеше дека е масон поднесе оставка

Ана Ололовска

Хрватскиот министер за правда побара оставка од државниот обвинител, по признанието дека е масон

Ана Ололовска