Австриjци заминале на одмор во Хрватска, се вратиле со коронавирус

Од:

Група австриски туристи се заразиле со коронавирусот за време на летниот годишен одмор во Хрватска.

Вкупно шест члена на група од 11 туристи од Долна Австрија биле позитивни на тест за коронавирусот кој го направиле при враќањето во Австрија.

Според соопштение на градот Баден, поради заразените туристи, по утврдувањето на контактите, уште 21 лице се ставени во домашен карантин.

Се претпоставува дека туристите се заразиле на островот Паг.

Инаку, двајца од шесте заразени имале симптоми на болеста, додека останатите биле асимптоматски.

Би можело да ве интересира

Британскиот министер за здравство не исклучува бројот на заразени со Ковид-19 да биде 100.000 дневно

Ана Ололовска

Во Индија аплицирани веќе милијарда вакцини против Ковид-19

Ана Ололовска

Повторно протести во Љубљана против мерките и ковид пропусниците

А1он

Учениците во Софија преминуваат на онлајн настава

А1он

Белата куќа претстави план за вакцинирање на деца од пет до 11 години, додека го чека одобрувањето од ФДА

А1он

Русија воведува неработна недела по рекордниот број починати од Ковид-19

А1он