Атинскиот архиепископ Јероним ја откажа планираната средба со Вселенскиот патријарх Вартоломеј во Атина

Од:

Атинскиот архиепископ Јероним синоќа ја откажа закажаната средба планирана за утрово со Вселенскиот патријарх Вартоломеј, објави „Катимерини“. Црковни лица го оценија овој настан како реткост, нагаѓајќи која порака сака да се испрати со тоа.

dobivaj vesti na viber

Официјалната причина за откажувањето на средбата, е состанокот на Светиот Синод на Атинската Архиепископија, на кој мора да биде избран нов митрополит на Лариса, пренесува БТА.

Меѓутоа, откажувањето на средбата со Вселенскиот патријарх веројатно зборува за незадоволството и лошата атмосфера што владее меѓу Вселенската Патријаршија и Грчката Православна Црква.

Двете православни Цркви имаат сложени односи, главно поради тоа што Грција всушност е поделена помеѓу епархиите на Патријаршијата и Архиепископијата, наведува бугарската агенција БТА.

Би можело да ве интересира

Уапсени седум криумчари меѓу спасените 483 мигранти кај Крит

Ана Ололовска

Грција и Бугарија разговараат за активирање на стариот проект за изградба на нафтоводот Бургас-Александруполи

А1он

Грција и Египет потпишаа договор за соработка во воздухопловната и поморската потрага и спасување

А1он

За една седмица зголемен бројот на починати од Ковид-19 во Грција

Околу 64 отсто од Грците не веруваат дека премиерот и владата не се поврзани со прислушувањата

А1он

Спасени 92 мигранти во близина на Пелопонез

Ана Ололовска