Атина загрижена заради зголемениот број на мигранти на островите во Егејско море

Од:

Властите во Грција се загрижени за зголемувањето на бројот на мигранти во прифатните центри на грчките острови, по нивното драстично зголемено пристигнување од Турција, пренесува грчкиот весник „Катимерини“.

Само во првата недела од јули на грчките острови во источен Егеј, кои досега имаа сместено 17.924 азиланти, дошле уште околу 1.000 нови мигранти.

Грчкиот министер за миграциска политика, Јоргос Кумуцакос, изјави дека решението е во е почитувањето на човековите права и демократските принципи, а истовремено во зголемувањето на безбедноста на сите.

Би можело да ве интересира

Судири меѓу полицијата и маскирани лица во Атина

Мирно заврши пладневниот протест во Атина по повод годишнината од убиството на Алексис Григоропулос

Грција организира работен појадок во Брисел ЕУ – Северна Македонија и Албанија

Ана Ололовска

Протеран амбасадорот на Либија во Атина

Ана Ололовска

Грција: Рекорден број дозволи и инвестиции по програмата „Златна виза“

Ана Ололовска

Во Грција се одбележуваат 11 години од убиството на Алексис Григоропулос

Ана Ололовска