Апсења во Турција поради поврзаност со ИД

Од:

Турската полиција уапси денеска 27 лица во Истанбул, осомничени за поврзаност со терористичка организација ИД.

Лицата биле уапсени рано утрово во 15 окрузи низ Истанбул, во акции на антитерористички полициски единици.

Осомничените се подготвувале за извршување терористички напади, а причината биле неодамнешните објави на социјалните мрежи   во кои бил навреден пророкот Мухамед. При претресот на домовите на уапсените, пронајдени се голема количина документи и дигитални материјали.

Би можело да ве интересира

Интерконтинентално бебе се роди под Босфор, во тунелот „Евроазија“

Сеизмолог предупредува на можен катастрофален земјотрес во Истанбул

А1он

Истанбул има поголем БДП од Македонија, Србија, Хрватска, Црна Гора и Бугарија заедно

А1он

Грци заглавени на аеродромите во Лондон и Истанбул

А1он

Турција ги укинува визите за шест европски држави

Осуммина повредени во земјотрес во Истанбул