Апатурај: Поддршка за дијалогот меѓу Белград и Приштина

Од:

Еден од преостанатите големи предизвици на Западен Балкан е односот меѓу Белград и Приштина и НАТО сака да стори се што може за да може да се реши тоа, рече Џејмс Апатурај, заменик помошник на генералниот секретар на НАТО за политички прашања и безбедносна политика.

– Не остануваат многу суштински предизвици на Западен Балкан, но еден од нив е односот меѓу Приштина и Белград и решавањето на ова прашање. Затоа, сакаме да сториме се што можеме за да придонесеме за тоа, рече Апатурај во интервју за Слободна Европа.

Тој, исто така, истакна дека КФОР ќе остане на Косово и ќе продолжи да ја работи својата работа, а тоа е – безбедно опкружување.

Зборувајќи за ставот на НАТО кон безбедносните сили на Косово или потенцијалната идна косовска војска, Апатурај рече дека размислува за каков вид реформска поддршка ќе им обезбеди НАТО.

„Ова е практична, но и политичка дебата околу импликацијата на Косово, како и на односите на Косово со соседите. Сепак, не е тајна дека Алијансата има проблем со државите што го признаваат и не го признаваат Косово. За нив, ова е комплицирано прашање. Мораме за тоа да расправаме малку повеќе и скоро сум сигурен дека ќе има некои последици, но се уште не сме стигнале до тоа “, рече тој.

На прашањето дали тие последици ќе влијаат на КБС или на Косово, Апатурај рече дека , „вистинските последици ќе се однесуваат на поддршка за КБС или косовската армија“.

Би можело да ве интересира

ВО ЖИВО: Илјадници луѓе во Белград излегоа на протести против владините мерки

А1он

(ВИДЕО) Вучиќ: Ситуацијата е критична, воведуваме полициски час од петок

Горјан Грнчаровски

За едно деноноќие во соседна Србија починаа 13 лица од коронавирус

Горјан Грнчаровски

По протестната нота до Србија, министерката за надворешни работи на БиХ ја повика амбасадорката од Белград на итни консултации

А1он

Србија воведе задолжителна самоизолација од 14 дена за граѓаните на Црна Гора

А1он

До 15 јули забранети летови меѓу Грција и Србија

Ана Ололовска