Анкета: Нова демократија со водство пред Сириза

На точно еден месец пред парламентарните избори во Грција, според нова анкета, главната опозициска партија, Нова демократија, води со 7,7 отсто пред владејачката СИРИЗА.

Вкупно 31,2 отсто од испитаниците рекле дека ќе гласаат за конзервативците, додека само 23,5 отсто ја претпочитаат СИРИЗА, а 6,1 отсто својот глас би го дале на Движењето за промени. По нив следат Комунистичката партија со поддршка од 3,8 отсто и неонацистичката Златна зора со 3,6 отсто.

Партијата на поранешниот министер за финансии Јанис Варуфакис „Мера 25“, се очекува да добие поддршка од 2,8 отсто, а само 1,7 отсто ќе гласа за екстремно десничарската „Грчко решение”, што значи дека двете политички формации нема да влезат во новиот Парламент.

Би можело да ве интересира

Ставен делумно под контрола пожарот во западниот дел на Атика

Варвициотис: Нова демократија во наследство го доби лошиот Договор од Преспа

Зеленски смета дека новиот премиер на Украина треба да биде економист без политичко минато

Татјана Ташкова

Мицотакис ја претстави владината програма

Пожар во предградие во западниот дел на Атика

Предвремени парламентарни избори во Украина