Анкета: Мнозинство Турци не го поддржуваат Ердоган

Од:

Мнозинството Турци не ја поддржуваат политиката на претседателот Реџеп Таип Ердоган. Ова го покажуваат податоците од анкетата организирана од ценатар за испитување јавно мислење МетроПОЛ од Анкара. Повеќе од 40 отсто од анкетираните изјавиле дека ги одобруваат постапките на шефот на државата, додека 57 отсто се со спротивен став.

dobivaj vesti na viber

Мнозинство испитаници сметаат дека Анкара треба да им даде предност на Русија и Кина во својата надворешна политика, наместо на САД и на Европската унија. Така мислат околу 40 оѕтсто од Турците, додека 37,5 отсто претпочитаат САД и Европската унија.

Дваесет и три отсто одбиле да одговорат на ова прашање. Анкетата беше спроведена од 8-12 јануари во 28 турски провинции врз 1.508 луѓе.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ердоган: Нема да дозволиме Шведска и Финска да влезат во НАТО

А1он

Шведска праќа дипломати во Турција за да се надминат приговори на НАТО

Ана Ололовска

Турција постави три условa за влез на Финска и на Шведска во НАТО

Катерина Павлова-Николовска

Финска и Шведска не постигнаа договор со Турција за членството во НАТО

Катерина Павлова-Николовска

Министрите за надворешни работи на Финска и на Турција на средба во Берлин

Турција не ја затвора вратата на НАТО за Финска и за Шведска вели советникот на Ердоган за надворешна политика

Катерина Павлова-Николовска