Анкара со остра реакција на американските антитурски санкции

Од:

Официјална Анкара го осуди усвојувањето на законот за американски санкции против Турција, со образложение дека се работи за непочитување на нејзините суверени одлуки.

Комитетот за надворешни односи на Сенатот на САД вчера изгласа закон за одбрана, со кој се повикува на санкции за Турција поради набавката на противракетниот систем С-400, пренесува Анадолија.

„Најновите обиди забележени во двата дома на американскиот Конгрес, а кои исто така ги поддржаа и некои кругови против Турција, претставуваат нов инцидент на непочитување на нашите суверени одлуки за нашата национална безбедност“, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи на Турција.

Во соопштението од турското МНР се посочува дека се свесни дека Комитетот за надворешни односи на Сенатот го усвоил законот со кој се наметнуваат санкции на Турција поради операцијата „Извор на мирот“ и рускиот противракетен систем С-400.

Турското Министерство го повика американскиот Конгрес да заземе конструктивен став кон развојот на турско-американските односи за да не бидат „загрозени заедничките цели на двете земји“.

Би можело да ве интересира

Турскиот брод останува во водите меѓу Родос и Крит, Грција се жали кај САД и ЕУ

А1он

Ердоган: Оној што ќе го нападне турскиот брод ќе плати висока цена

А1он

Ердоган се закани: Доколку биде нападнат турскиот брод во Средоземното море, противникот ќе плати скапо

А1он

Турскиот брод кружи на работ од грчкиот континентален гребен, тензиите не се смируваат

А1он

По тензиите меѓу Турција и Грција, Макрон испраќа воени бродови во источниот Медитеран

А1он

Мицотакис: Ниту една провокација нема да остане неодговорена

А1он