Анархисти ја презедоа одговорноста за запалените возила и банкомати во Атина

Од:

Преку текст објавен на анархистички сајт, грчки анархисти презедоа одговорност за запалените возила и банкомати во текот на ноќта меѓу 20 и 21 јануари, јави дописничката на МИА од Атина.

Во опширниот текст тие упатуваат критики и обвинувања до владата, велат дека со политиката што ја води сака да изгради свет заснован на „експлоатација, потчинување, страв, апатија“.

-Да застанеме пред нивните планови, секогаш фокусирани на револуционерниот случај, за еден свет без угнетувачи и угнетени, за општество на еднаквост, солидарност и правда, велат анархистите.

Паралелно, ја преземаат одговорноста, за пет напади во понеделникот и вторникот, во кои беа запалени автомобили пред претставништвото на „Мерцедес“, четири автомобили на компанијата за телекомуникации „ОТЕ“, еден камион на Министерството за животна средина на Грција, училишно комбе, како и два банкомати.

Би можело да ве интересира

Средба Гутереш – Дендиас во Женева

Ана Ололовска

Тензично и утрово на Лезбос и Хиос

Ана Ололовска

Полициските единици од Атина на Лезбос „пречекани“ од локалното население со блокади и протест

Ана Ололовска

Префектот на островите од северниот дел на Егејско Море бара да се затвори источната граница поради новиот коронавирус

Ана Ололовска

На 12 март 2020 во античка Олимпија ќе биде запален олимпискиот оган

А1он

Вонреден состанок на грчката Влада за коронавирусот

А1он