Аналитичари: Претседателот Румен Радев ја турка Бугарија кон претседателска република

Од:

Во последно време на преодните влади во Бугарија им беше дадена програма, стратегија за акции и концепти, изјави за БНТ политичкиот аналитичар Борислав Ангелов. Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Ангелов, официјалните влади во Бугарија немаат такви функции, бидејќи овој тип на влада нема одговорност пред Народното собрание.

Преодните влади не можат да одобруваат и да подготвуваат документи за бугарскиот парламент, бидејќи не ги претставуваат партиите во земјата, категорично изјави тој. Овие влади можат да ги решат вистинските прашања, но не и стратешките прашања со кои се соочува Бугарија. Новиот вршител на должноста министер за одбрана на Бугарија, Димитар Стојанов, ќе треба да го унапреди договорот за втората серија американски борбени авиони Ф-16 блок 70, но на крајот последниот збор ќе го има Народното собрание, коментира аналитичарот Ангелов.

Новинарката Валерија Велева беше децидна дека ги почувствувала почетоците на однесувањето на Румен Радев кон создавање претседателска република. Се добива впечаток дека тој создава механизми типични за претседателска република. Апсурдно е да се додели преодна влада да донесува закони бидејќи нема кој да ги донесе. Парите за купување на втората серија американски борбени авиони Ф-16 се вклучени во буџетот на Бугарија, но на крајот мора да бидат потврдени од парламентот на земјата, категорична беше Велева.

Големата задача што Радев требаше да и ја постави на бугарската преодна влада е да ја отстрани политичката тензија и агресија меѓу партиите на кои сме сведоци во Бугарија, рече Велева. Конфронтацијата во Бугарија мора да се намали и очигледно претседателот на државата Румен Радев не ги прочитал препораките што му беа оставени на крајот на минатата година откако двете преодни влади ја завршија работата, категорична беше таа.

Ангелов истакна дека одржувањето на четврти парламентарни избори за 18 месеци не е добра оценка за политичката и социјалната клима во Бугарија. Ако се оди кон разбивање на политичките партии во Бугарија, тогаш, според него, се распаѓа политичкиот систем во Бугарија, што ја отежнува задачата за формирање на нова бугарска влада, доколку гласачот не е многу мудар и гласа во такви начин како да има стабилна влада во Бугарија по 2 октомври.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Радев: Испраќањето воена помош за Украина може да предизвика глобален конфликт

Радев: Следен вршител на должноста премиер ќе биде Галаб Донев

Румен Радев го врачи вториот мандат за формирање бугарска влада на „Продолжуваме со промената“

А1он

Радев најави дека по Нова година ќе го врачи мандатот за формирање на влада

Горан Наумовски

Јанев се изјасни за формирање коалициска влада во Бугарија

А1он

Претседателот на Бугарија Румен Радев ќе има консултации со партијата на Кирил Петков и Асен Василев, Борисов нуди нови консултации