Американска помош од заштитни средства за албанските бели мантили

Од:

Во Тирана пристигна помош од САД што се состои во заштитни средства за медицинскиот персонал во борбата против коронавирусот.

Веста на Фејсбук ја објави министерката за здравство и социјална заштита Огерта Манастирлиу која напиша дека „добриот пријател се познава во тешки денови“.

„Благодарност до американскиот народ за помошта за Албанија, што се состои во средства за лична заштита на медицинските екипи на првата линија на соочувањето со Ковид-19. Благодарност до амбасадорката Јури Ким. Заедно сме во оваа војна“ ,напиша Манастирлиу.

На Фејсбук се огласи и американската амбасадорка, која напиша дека е горда за помошта што и се дава на Албанија која е сојузник на САД.

„Горда сум што на терен го набљудував предавањето на помошта, што е дел од Програмата за хуманитарна асистенција на европската команда на САД, за нашиот сојузник Албанија, за да му помогнеме на Министерството за здравстсво во заштитата на здравствените работници кои се во првата линија на соочувањето со Ковид-19,- напиша американската амбасадорка во Тирана,Јури Ким.

Би можело да ве интересира

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Ана Ололовска

САД: Федералната Влада засега нема да преземе контрола врз Националната гарда

Ана Ололовска

Пет финансиски гиганти во САД купија злато за две милијарди долари

Ана Ололовска

Владата во Шпанија сака последен пат да обезбеди продолжување на вонредната состојба

Ана Ололовска

Мета: Исполнетего ветувањето за консензус и усогласете ја изборната реформа,народот ќе го избира и претседателот

Ана Ололовска

Германија: Во изолација 160 луѓе по учество во приватни собири, едно лице во критична состојба

Ана Ололовска