Амбасадорот Скот ги повика Белград и Приштина да стават точка на судирите од 90-те

Од:

Американскиот амбасадор во Србија, Кајл Скот, порача дека „дојде време да се стави точка на судирите од 90-тите“ и ги повика властите во Белград и Приштина што побрзо да се вратат на дијалогот со посредство на ЕУ, пренесе Фена.

„Дојде време да се стави точка на судирите од деведесетите. Ги повикувам Белград и Србија што е можно поскоро да го обноват дијалогот под патронат на ЕУ и да се воздржат од преземање чекори кои оневозможуваат постигнување договор“, напиша Скот на својот Твитер.

Покрај оваа порака американскиот амбасадор објави и фуснота на текстот од вчерашната заедничка изјава со која пет земји членки на НАТО ги повикаа Србија и Косово да ги деблокираат преговорите за нормализација на односите и да дојдат до обврзувачки документ во интерес на регионалната стабилност.

САД, Велика Британија, Франција, Германија и Италија од Приштина бараат да ги укине царинските такси за стоките од Србија, а од Белград да ја прекине кампањата со која од други земји бараат повлекување на признавањето на независноста на Косово, пренесе Хина.

Би можело да ве интересира

Борел во тридневна посета на Косово и Србија

Ана Ололовска

Од 2012 до 2018 година во Сирија и Ирак заминале 403 Косовци, се вратиле 242

Ана Ололовска

Вучиќ: Србите имаат една црква каде и да живеат

Ана Ололовска

Кремљ го разгледува „договорот на векот“ на Трамп

Ана Ололовска

Дачиќ: Сакаат бесплатно да се лечат и учат во Србија, а кога ќе се вратат доле велат јас сум Црногорец

Ана Ололовска

Кушнер: Во „договорот на векот“ можат да бидат внесени и предлозите на Палестинците

Ана Ололовска