Албанските социјалисти завршниот изборен митинг ќе го одржат во Валона

Од:

Албанската владејачка социјалистичка партија, на премиерот Еди Рама, која ја предводи изборната коалиција „Алијанса за европска Албанија“, завршниот изборен митинг ќе го одржи в петок, 28 јуни во приморскиот град Валона.

Ова е одлучено на денешната седница на партиското претседателство, на која Рама меѓу другото побарал да се документра секој евентуален инцидент на денот на изборите.

-Да се документира секој едевнтуален на денот на изборите. Да се гарантира непречено одвивање на изборниот процес. Да бидеме коректни со изборниот процесот. Да се почитува изборниот законик. Кој го допре гласањето и манипулира со гласањето, ќе одговора пред законот. На 30 јуни да имаме изборен процес според стандардите, порачал Рама.

Социјалистите и на последните два изборни циклуси завршните митинзи ги одржаа во Валона од која изборна единица Еди Рама е избран за пратеник.

Во меѓувреме лидерот на Демократската партија,Љуљзим Баша, на итна средба ги свика лидерите на политичките партии кои се дел од обединетата опозиција,на која ќе се дискутира околу активностите на опозцијата во оваа последна недела пред изборите.

Би можело да ве интересира

Рама за „Ајриш Тајмс“: Не сум оптимист за почеток на преговорите

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Заев, Вучиќ и Рама усвоија Декларација за слободен проток на стоки, услуги и луѓе

Ана Ололовска

Во Нови Сад трилатерална средба на Заев, Вучиќ и Рама

Ана Ололовска

Рама ја пофали македонската опозиција, а ја обвини албанската за разлничните ставови на земјите во ЕУ

Ферај: За национално обединување нема потреба од договор со Албанија, косовските симболи ќе ги замениме со албанските

Ана Ололовска

Заев попладнево ќе отпатува во Србија, утре во Нови Сад на состанок со Вучиќ и Рама

Ана Ололовска