Албанскиот премиер Рама го откажа патувањето за Њујорк, вечерва се враќа од Франкфурт

Од:

Албанскиот премиер Еди Рама го откажа патувањето за Њујорк во ООН и вечерва се враќа од Франкфурт поради создадената ситуација по силниот земјотрес што ја погоди попладнево Албанија.

Министерството за одбрана на Албанија повикувајќи се на Институтот за енергетика, вода и животна средина, соошшти дека интензитетот на земјотресот бил 5,8 степени, а со 7,5 јачина, со епицентар 30 километри од Драч, покрај островот Родон.

Медиумте јавуваат за четриесеттна повредени.

Во меѓувреме државната полиција е ставена во целосна готовност. Врз основа на наредбата на генералниот директор Анди Велиај, полицијата, вклучувајќи ја и сообраќајната, е на терен за да го регулра сообраќајот, да им злезат во пресрет на граѓаните кои имаат одредена потреба, да ја намалат паниката меѓу граѓаните и да го обезбедуваат нивниот имот.

Полицијата упат апел до граѓаните да се јават на бесплатниот телефонски број 112 за било каков проблем со кој се соочуваат поради земјотресот и оти веднаш ќе им излезат во пресрет.

Би можело да ве интересира

Меркел и порача на Тирана: Исполнете ги предвидените реформи

Емир Латифовиќ

Рама: Не сум се заканил со вето за приемот на Македонија во НАТО

Емир Латифовиќ

Светска банка и додели на Албанија 1,2 милијарди долари за следните пет години

Емир Латифовиќ

Со 50 милиони долари Албанија годинава ќе го подобрува системот за електро дистрибуција

Емир Латифовиќ

За Уставниот суд на Албанија неспорен законот за територијална поделба

Емир Латифовиќ

Студот ја зема првата жртва во Албанија

Емир Латифовиќ