Албанскиот Парламент гласаше против усвојување резолуција за признавање на геноцидот во Сребреница

Од:

Парламентот на Албанија одби да усвои резолуција за признавање на геноцидот во Сребреница. Вкупно 51 парламентарец гласаа против резолуцијата, а само 15 „за“.

dobivaj vesti na viber

– Албанија никогаш немала антиалбанец како (премиерот) Еди Рама. Ја згазивте крвта на 8.000 невини бошњачки мажи и деца. Гласавте да ги згазите животите на 100.000 косовски Албанци, оцени поранешниот премиер Сали Бериша.

Тој, исто така го обвини дека е роб на српскиот претседател Александар Вучиќ и дека пратениците од владејачката партија гласале по негова наредба.

Пратеникот Тритан Шеху рече дека ова е горчлив и грд ден за албанскиот парламент, пренесува сараевскиот портал Кликс.

– Ние сме единствениот парламент што нема формален документ со кој се осудува геноцидот. Ова е ден кој остава тежок белег на демократскиот свет. Пред неколку дена овие господа гласаа против резолуцијата со која се осудува рускиот геноцид во Украина. Денеска не ја прифатија резолуцијата за осуда на српскиот геноцид во Босна, утре нема да прифатат осуда на српскиот геноцид на Косово. Зошто? Тоа се врски, обврски, Вучиќ е над тоа, рече Шеху.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Албанија ќе се попишува во октомври, изјаснувањето за етничка и верска припадност и јазик по слободна волја

Ана Ололовска

Во мај во Албанија влегле милион посетители, за пет месеци 3,45 милиони

Ана Ололовска

Во Албанија 550 нови случаи со Ковид-19, највисок број во последните три месеци

А1он

Пелеши: Албанија не може да си дозволи да купи и одржува авион за гаснење шумски пожари

Ана Ололовска

Албанија ги набави првите тестови за мајмунски сипаници

А1он

Албанската влада ја спроведе традиционалната крводарителна акција

А1он