Албански новинар тврди дека Дендиас е Албанец и е братучед на Рама

Од:

Во емисијата „Опен“ на Топ чанел телевизија посветена на посетата на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас, стана збор и за неговото албанско потекло.

Новинарот Ариан Чани рече дека во селото Вуно кај албанскиот приморски град Валона постарите жители тврдат дека тој потекнува токму од ова село.

-Грчкиот министер за надворешни работи Дендиас е Албанец од Вуно. Неговата фамилија претходно се презивала Деде, рече Чани.

Според него постарите жителите уште тврделе дека Дендиас е братучед на премиерот Еди Рама, бидејќи, како што вели, неговата мајка потекнува од селото Вуно.

Исто така беше речено дека веста за албанското потекло на Дендиас циркулирала и во грчките медиуми.

Би можело да ве интересира

Грција: 111 починати и 2.200 новозаразени со коронавирус

Жарко Настоски

Во Албанија 832 новозаразени и 12 починати од Ковид-19

Жарко Настоски

Значително намалени бегалските бранови на грчките острови

Жарко Настоски

Мета по изјавата на Меркел: Предупредив дека нема почеток на преговори

Жарко Настоски

Герапетритис: Оној кој ќе се вакцинира ќе добие потврда и ќе избегне тестирања при патувањата

Ана Ололовска

Албанија ја отвори четвртата ковид болница

Ана Ололовска