Албанската полиција заплени над половина тон марихуана

Од:

Албанската полиција од приморскиот град Валона заплени 577 килограми марихуана и уапси три лица под сомнение за меѓународна трговија со наркотични средства.

Како доказен матерјал запленет е и гумен чамец со кој ја транспортирале дрогата, чија крајна дестинација била Италија.

– Дрогата е зплената кај месноста „Заливот на Дафина“, во близина на Карабурун, по неколкучасовно следење на чамецот. Лицата кои беа во чамецот за да се спасат од полицската поморска патрола се обиделе да го напуштат чамецот, но не успеале во намерата. Запленети се 577 килограми марихана, како и моторниот чамец, а упсени се и три лица, се наведува во соопштението од полицијата.

Уапсените се на возраст од 27, 34 и 43 години и се жители на Валона.

Акцијата „Карабурун“ полицијата од Валона ја реализирала во соработка со „Делта Форца“, „Гуарда ди финанца“ и граничната полиција.

Полициските служби, се посоува во соопштението, продолжува со засилените контроли на поморскиот простор, со цел да се „спречат, идентификуваат и разбијат обидите за трговија со дрога“.

Би можело да ве интересира

Инвеститорите бегаат од Албанија – таа е една од најкорумпираните држави во Европа, порачува Стејт департментот

Жарко Настоски

Во Албанија 21 случај со Делта-сој, од нив шест вакцинирани

Ана Ололовска

Италијанскиот бизнисмен Бечети го доби спорот со Албанија на Арбитражен суд

Ана Ололовска

Ким: Лажат оние што велат дека правосудната реформа не е ништо

Ана Ололовска

Делта сојот и официјално потврден во Албанија

Ана Ололовска

Албанија: За пет години ветинг разрешени 155 судии и обвинители, 56 сами поднеле оставки

Ана Ололовска