Албанската полиција уапси Косовец и заплени арсенал оружје

Од:

Полицијата од албанскиот град Елбасан попладнево уапси косовски државјанин откако во неговиот автомобил пронашла арсенал оружје, како и експлозив.

-Уапсено е лицето e 51 годишен жител на Подуево, Косово во обид да шверцува оружје и екслозив кои ги набавувал во Србија и други земји, по што ги транспортирал во Косово со крајна дестинација Албанија. Запленети се 19 пиштоли од различен калибар, 400 куршуми и 1,6 килограми експлозив ТНТ, стои во полициското соопштение.

Косовецот бил запрен на патот Елбасан-Пеќин и при контролата на возилото оружјето и експлозивот биле откриени во посебни места, кај моторот, багажникот, вратите.

Акцијата следувала по добиени информации по оперативен пат за можен обид за шверц на оружје и муниција.

Пред два дена полицијата во пристанишниот град Драч заплени муниција од различен калибар. Уапси двајца жители од градот Фиер при обид да ја прошверцуваат за Италија. Муницијата била открена во нивните патни торби при влез во траектот кој сообраќа на релација Драч-Бари.

Би можело да ве интересира

Во Албанија има 14.000 странци со дозвола за престој, од нив 6.000 се ирански муџахедини

Ана Ололовска

Албанскиот брод „Орику“ спаси 36 илегални мигранти во Егејско Море

Коснет: Косовското Собрание донесе значајна одлука за формирање Влада со нови идеи

Чамите лути на Мета за доделениот орден на грчката амбасадорка во Тирана

Ана Ололовска

Харадинај: Сега народот одлучува кој ќе ја води државата

Ана Ололовска

Мицотакис: Почитувањето на правата на грчкото малцинство услов за интеграција на Албанија во ЕУ

Ана Ололовска