Албанка и Турчин уапсени за трговија со човечки органи во Приштина

Од:

Во Приштина се уапсени две лица за незаконска трговија со човечки органи и ќелии и илегална трансплантација на органи, соопшти денеска косовската полиција, пренесе приштинскиот весник „Коха“.

Според полициското соопштение, уапсени се жена од Албанија и државјанин на Турција.

Косовската полиција наведува дека против нив ќе биде отворена редовна криминалистичка процедура.

„Пријавено е дека во истрага на Криминалистичката единица се уапсени двајца осомничени, турски државјанин и Албанка, кои се товарат дека незаконски тргувале со човечки органи и изведувале илегална трансплантација. По налог на обвинител против нив е почната редовна процедура“, се наведува во соопштението на полицијата.

Би можело да ве интересира

Хашим Тачи: Српскиот режим на Косово и БиХ го започна етничкото чистење и го изврши „балканскиот Холокауст“

А1он

Во Берлин одржан состанок меѓу преставници на Србија и Косово за железничко поврзување

Ана Ололовска

Мустафа најави дека денеска ќе се сретне со Курти

Ана Ололовска

Курти: Холокаустот да се помни вечно, Албанците знаат како е да си прогонуван од власти и држави

Ана Ололовска

Борел оди за Приштина и Белград во обид да го рестартира диајлогот

Ана Ололовска

Харадинај: Косово e подготвено да ѝ помогне на Турција со оперативни единици на ФСК

Ана Ололовска